Informacje

  • 10 lutego 2025
  • wyświetleń: 11899

[FOTO] Przypadkowy przechodzień uratował życie. Nie wahał się ani chwili!

Niedzielne leniwe przedpołudnie w środku wielkomiejskiego osiedla jakim niewątpliwie są Złote Łany. Chwilę po godzinie 10.00 zaroiło się tam od służb ratunkowych. Przed blisko godzinę trwała walka o życie mężczyzny, który nagle utracił funkcje życiowe. Była to walka wygrana dla poszkodowanego, a udało się tylko dzięki przypadkowemu i nieobojętnemu pieszemu.

Zdjęcie WhatsApp 2025 02 10 o 15.26.30 e482abcd
fot. nadesłane przez czytelniczkę


Nieprzytomny mężczyzna został zauważony na chodniku o godzinie 10.12. Świadek powiadomił służby ratunkowe i natychmiast ruszył z pierwszą pomocą. Bez wahania przeprowadził skuteczną reanimację, którą później kontynuowali ratownicy medyczni i strażacy. Jeszcze przed przyjazdem służb do działań włączyły się inne przypadkowe osoby. Udało się! 65-letni pacjent po odzyskaniu funkcji życiowych został przetransportowany do szpitala. Żyje dzięki zupełnie przypadkowej osobie, która zareagowała w sposób prawidłowy.

Z analizy monitoringu wynika, że 65-letni mężczyzna upadł nieprzytomny na chodnik około 2 minuty przed dojściem na miejsce przypadkowego spacerowicza. W momencie, gdy poszkodowany upadał na chodnik w pobliżu nie było żadnych osób, nikt nie przejeżdżał samochodem i nie zawracał autobusem. Pierwsza osoba, która stwierdziła, że "coś jest nie tak" wezwała służby ratunkowe i rozpoczęła reanimację. To zasługuje na dużą pochwałę, bo przy nagłym zatrzymaniu krążenia liczy się każda sekunda.

Nie każdy bohater nosi pelerynę. Bohaterem kiedyś możesz zostać Ty. I co zrobisz?

W społeczeństwie rośnie świadomość tego, jak ważnym aspektem jest pierwsza pomoc. Zostaliśmy poproszeni o nagłośnienie inicjatywy jaką są "ratownicze piątki" w OSP "Dziedzice" w Czechowicach Dziedzicach. W każdy piątek o 18.30 druhowie tej jednostki szkolą mieszkańców z zakresu pierwszej pomocy. Szczegóły na Facebooku.

Jeśli jednak interesuje Cię szersza wiedza, zachęcamy do udziału w warsztatach ratowniczych organizowanych przez Fundację "DROGA DO PRZEŻYCIA" wraz z Poligonem Strażackim w Bielsku-Białej i portalem Bielskie Drogi. Zajęcia są w pełni zorganizowane, a ich czas to około 5 godzin. Najbliższe warsztaty odbędą się już w sobotę, 15 lutego o godzinie 10.00 i na moment publikacji artykułu zostały 3 wolne miejsca. Warsztaty prowadza czynni strażacy i ratownicy. Tematyka ukierunkowana jest na pomoc ofiarom wypadków drogowych. Do dyspozycji mamy wraki pojazdów w różnych scenariuszach zadaniowych. Uczestnicy poruszą takie tematy jak m.in.:

- ocena sytuacji
- ewakuacja osób poszkodowanych przed przyjazdem służb,
- gaszenie pożarów, zachowanie w przypadku styczności z pojazdem elektrycznym,
- pierwsza pomoc w szerokim zakresie (typowe urazy, zachorowania, stany itp.),
- opatrywanie różnych ran (cięte, szarpane, amputacja).

Ze względu na program warsztatów i poruszanie drastycznych tematów, zapraszamy tylko osoby pełnoletnie i nastolatków cechujących się wysoką dojrzałością wraz z opiekunem prawnym. Należy wziąć ubrania, do których nie będziecie zbytnio przywiązani (mogą ulec zniszczeniu - praca ze sztuczną krwią, możliwe poszarpanie ubrań podczas ćwiczeń). Cena 200zł/osoba (w cenie ciepły posiłek w przewie, ciepłe napoje i coś słodkiego do kawy). Kontakt i zapisy pod adresem fundacja@drogadoprzezycia.pl

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.